Anasayfa » İmar » İmar yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı!
İmar yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı!

İmar yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı!

İmar yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı!

İmar Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldı. Buna göre tripleks villalarda asansör zorunlu değil. Çıkmalarda yeni sınır 6 metre. Gömülü bodrum katlarda yapılacak emsal harici alanlarda da toplam şartı artık aranmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sene başında yürürlüğe koyduğu İmar Yönetmeliği’nde yeni düzenleme yapıldı.

Tripleks villalarda asansör zorunlu değil
Bakanlık yönetmelikteki ilk düzenlemeyi Mart ayında yapmıştı. İkinci düzenleme ise Eylül ayında hazırlandı. Söz konusu yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’nin dünkü sayısında da yer aldı. 76 maddelik İstanbul İmar Yönetmeliği’nde bu kez konut ve kamu yapılarında asansör zorunluluğu, ticari yapılarda kat yükseklikleri, cephesi birbirine bakan farklı bağımsız bölümlere ait çıkmaların metre sınırı ve emsal uygulfakatlarına ilişkin düzenlemeler yapıldı.

3 katlı yapılardaki asansör yeri bırakılması zorunluluğunda tek bağımsız bölümlü konutlar hariç tutuldu. Buna göre, tek bağımsız bölümlü konutlar hariç kat adedi 3 olan yapılarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan yapılarda ise asansör tesisi zorunlu olacak. Kat yüksekliklerinde de düzenleme yapıldı. Buna göre, uygulfakat imar planında daha fazla belirlenmemiş ise döşeme üst kotundan döşeme üst kotuna olmak üzere en fazla ticaret bölgelerinde; zemin katlarda 4,5 metre, asma katlı zemin katlarda 6 metre; diğer katlarda 4 metreyken, 4,5 metre olabilecek. Cephesi birbirine bakan farklı bağımsız bölümlere ait çıkmalar birbirine 6 metreden fazla yaklaşfakatyacak.


Ruhsat istenirse uyarlanabilecek
1 Ekim 2017 tarihinden önce ruhsat alınmış yapılar, talep edilmesi halinde ruhsatın düzenlendiği Yönetmeliğe göre sonuçlandırılabilecek. Sıfır kotunun altı ve üstü ayrı ayrı değerlendirilerek emsal hesabı yapılacak. Ancak tfakatmen gömülü bodrum katlarda yapılacak ortak alan otoparklar için ruhsat ve eki projesinde belirlenen emsal harici alanlar toplamı aşılmfakatk şartı aranmayacak.

Yeni Şafak Gazetesi

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Footer Menü 1
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Footer Menü 2
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Footer Menü 3
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Footer Menü 4
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com