Anasayfa » İmar » ‘İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatılmalı’!
‘İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatılmalı’!

‘İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatılmalı’!

‘İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatılmalı’!

06 Haziran’da başlayan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar sonrasında müracaatlar 9 milyonu geçti.

Konuya ilişkin açıklfakatlarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar İmar Barışından faydalanabiliyor. Yapı kayıt belgesi bedelinin ödenmesi ve müracaatlar için son tarih 31 Aralık 2018 tarihi olarak belirlenmişti. Şimdi ise son günlere kalan müracaatlar da bedellerinin toplanmasında sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle süre uzatımına ihtiyaç duyuluyor. Bakanlar kurulu kararı ile müracaatnun en az üç ay daha ertelenmesini bekliyoruz” dedi.

Ödeyemeyenler Zamlı Öderler
İmar barışı kapsamında ödemeyi yetiştiremeyenler için zamlı tutarın geçerli olacağını belirten Özelmacıklı “Ocak ayında zaten arsa emlak vergisi birim değerinde artış gerçekleşmiş olacak. Cadde ve sokak rayiç değerleri, 2019 yılında yeniden değerleme oranın yarısı nispetinde yani %11.865 artacak. İmar barışı müracaatsunu yetiştiremeyenler için sürenin uzatılması ödemeyi bir miktar artıracaktır lakin hak kaybını ortadan kaldırır. 31 Aralık tarihine kadar zaten müracaat yapıp ödemesini yapanlar bu zamdan etkilenmeyeceklerdir” dedi.


Taksit Hala Bir İhtiyaç
Ödemelerde taksitlendirmenin önemli bir ihtiyaç olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü “İmar Barışında Yapı Kayıt Belgesi bedeline her malik kendi bağımsız bölümünün kullanım durumuna göre eşit olarak katılmak zorunda. Çünkü iskansız yapılarda Yapı Kayıt Belgesi bedelinin tfakatmı ödenmeden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmiyor. Lakin sahada görüyoruz ki yapıdaki maliklerden bazıları ödeme yapmayınca işlemler yapılamıyor ve tıkanıyor. Her ne kadar ödemeyen maliklerden talep etme hakkı olsa da kimse başkası adına bu bedeli ödemek istemiyor. O zfakatn çözüm bunu taksitlendirmek ve ödenmesini kolaylaştırmak olmalı” dedi.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Footer Menü 1
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Footer Menü 2
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Footer Menü 3
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Footer Menü 4
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com