Anasayfa » İmar » ‘İmar Barışı süresinin uzatılmasını değerlendireceğiz’!
‘İmar Barışı süresinin uzatılmasını değerlendireceğiz’!

‘İmar Barışı süresinin uzatılmasını değerlendireceğiz’!

‘İmar Barışı süresinin uzatılmasını değerlendireceğiz’!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı İmar Barışı’nda süre uzatımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak, “Vatandaş İmar Barışı’nın uzatılmasını istiyor. Talep beklentinin üzerinde, 31 Aralık’ta kararımızı verip açıklayacağız” dedi.

Kentsel dönüşüm hedef ve planlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kurum, şöyle konuştu: 
“İmar Barışı için toplamda 9,5 milyon müracaat yapıldı. Toplamda beklenti 14-15 milyon vatandaşımızın İmar Barışı’ndan yararlanması yönündeydi. 31 Aralık’a kadar daha zfakatn var. Başvurular artabilir. Süre uzatımı konusunda ciddi bir talep var. Henüz vakit olduğu için erken bir açıklfakat yapmak doğru değil. 31 Aralık’ta son durumu değerlendireceğiz ve açıklfakatmızı yapacağız. Boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Yalılar bu düzenlemeye dahil değil.


Bu sene bakanlık olarak 25-30 bin konut dönüştüreceğiz. Hedefimiz yılda 300 bin konut dönüştürmek. Kentsel dönüşüm kapsamında önümüzdeki 20 yılda 6 milyon 700 bin konut yeniden inşa edilecek. Sel taşkınlarıyla mücadele çerçevesinde Karadeniz’de dere ygirişkenlarının kenarındaki evleri boşaltacağız. Bu çalışmayı kentsel dönüşümle birlikte yapacağız. Yeni yerleşim yerlerinde sele karşı daha dayanıklı altyapılar yapılmasına imkan sağlayacağız.”

Önder Yılmaz / Milliyet 

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Footer Menü 1
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Footer Menü 2
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Footer Menü 3
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Footer Menü 4
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com